استفاده ایرانیان و کشورهای مختلف از خدمات بانک

۲۸درصد از مردم ایران بدون فکر پول خرج می‌کنند

بحران اقتصادی، سراسر جهان را فراگرفته و ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. هر روز اخباری از شرایط مالی ایران منتشر میشود و نگرانی‌هایی را ایجاد می‌کند. اما جالب است بدانید: مردم ایران نسبت به سایر کشورهای مختلف چگونه از خدمات بیمه و بانکی کشورشان استفاده می‌کنند. در این گزارش به این موضوع مهم پرداخته شده که در ادامه می‌خوانید.

به گزارش شرکت پژوهش بازار و رسانه‌ امروزEMRCاز گروه دی.ان.ای یونیون  ۶۲درصد از مردم ایران ساکن مناطق شهری، از کارت‌های بانکی خود پول برداشت می‌کنند. این درصد در مقایسه با کشور آلمان به  ۹۱، در ایالات متحده آمریکا  به ۸۱ و در مکزیک به ۳ درصد می‌رسد.

نکته مهم این است: علی رغم استفاده‌ی گسترده از کارتهای برداشت پول، درصد کمی از شهروندان کشور ایران کارت اعتباری متصل به بانک های بین المللی دارند. آمارها نشان می‌دهد، فقط ۵ درصد از مردم ایران دارای کارت اعتباری هستند. این میزان در کشور چین به ۹۵ درصد و در کشورهای اندونزی، تایلند، ویتنام به ۱ درصد می‌رسد.

در ادامه این گزارش آمده: حدود ۷۰% از شهروندان ایرانی که از کارتهای بانکی استفاده میکنند یک یا دو کارت بانکی دارند. این درصد‌ در کشورهای مختلف متفاوت است. برای مثال در کشور ایالات متحده آمریکا ۶۲% از مردم این کشور یک یا دو کارت بانکی و ۳۸ درصد مابقی دارای سه کارت بانکی یا بیشتر هستند. در صدر جدول این دسته بندی  کشورهای ایتالیا، پرتغال، آرژانتین با بالاترین میزان پاسخگویان به یک کارت بانکی قرار دارند.

آمارها در این بخش نوسان جالبی را نشان می‌دهند. نوسانی که بانک‌های کشورمان باید بر آن متمرکز و برحسب آن شروع به خدمت رسانی به مخاطبانشان کنند.

2

نگاه مردم ایران به بهره برداری از خدمات مالی 

این گزارش فقط به درصدهای عنوان شده  خلاصه نشده و در آن داده‌های پرسشنامه‌ای از ساکنان مناطق شهری بالای ۱۵ سال تکمیل شده نیز آمده است. در گزارش مورد نظر آمده:  ۳۹ درصد مردم ایران  معتقدند که ” در امور حساب و کتاب مالی ماهر هستند”.  این در حالی‌ست که ساکنان مناطق شهری کشور ایالات متحده آمریکا ۶۴ درصد و در کشور چین فقط ۱۱ درصد چنین تصوری از خود داشته اند.

در همین راستا، ۲۸ درصد از مردم ایران  معتقدند “معمولا بدون فکر پول خرج می کنند”.  عربستان با ۳۲ درصد از افراد در صدر جدول و ایتالیا با تنها ۲ درصد افراد در پایین جدول این دسته بندی قرار دارند. ایران جزء ۵  کشور بالای جدول این دسته بندی قرار دارد، این موضوع نشان می‌دهد که مردم ایران باید در شیوه هزینه کرد خود بازنگری کنند.

اما جالب است بدانید: ۶۰ درصد مردم ایران “از اینکه خود را زیر بار قرض ببرند، حس خوبی ندارند”.  این میزان در ایالات متحده آمریکا ۸۸ درصد و در کشور چین ۱۹ درصد بوده است. نگرش مردم ایران در خصوص کسب درآمد نیز بسیار جالب است.

 ۴۰%از شهروندان ایرانی فکر می کنند “اینکه وقت شان را صرف چه کاری می کنند،  مهمتر از پولی است که از آن به دست می آورند”. این میزان پایین تر از متوسط جهانی است. این نگرش در کشورهای دیگر متفاوت است و بین ۶۶ درصد در ایالات متحده آمریکا و ۱۶ درصد در کشور فنلاند متغیر است.

3

 

نگاه مردم ایران به خدمات بیمه‌

بهره برداری از خدمات  بیمه و تعداد افراد استفاده کننده‌ی از آن رابطه مستقیمی با شرایط اقتصادی کشورها دارد.  ۱۶ درصد مردم ایران از خدمات بیمه خصوصی استفاده می‌کنند. (در ایران این آمار شامل افرد تحت پوشش بیمه درمان سازمان تامین اجتماعی، نیروهای مسلح و خدمات درمانی نیست) درصد استفاده از پوشش خدمات بیمه خصوصی در کشورهای مختلف متفاوت است، کشورهای اسلوونی، اسلواکی، کرواسی، ایالات متحده آمریکا و فرانسه با پوشش  ۸۰% این نوع بیمه در صدر جدول هستند.  مجارستان و ویتنام با ۳% پوشش خدمات بیمه خصوصی در پایین جدول قراردارند.

فقط ۱۰ درصد مردم ایران دارای بیمه عمر هستند

نفوذ و گستردگی ارائه و استفاده از بیمه های عمر، خودرو و منزل در کشورهای مختلف متاثر از عوامل متعددی مانند ثبات شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی حاکم بوده و نشات گرفته از  نوع نگاه افراد ساکن کشورهای مختلف به آینده است.

در گزارش شرکت پژوهش بازار و رسانه‌ امروز EMRC آمده است فقط ۱۰ درصد مردم ایران دارای بیمه عمر هستند. نفوذ این نوع بیمه در کشور سوئد ۷۶ درصد و در کشور اندونزی به ۲ درصد می‌رسد.

نگاه تحقیقاتی به موضوع بیمه فقط به موارد ذکر شده محدود نشده و در این گزارش آمده: ۲۸ درصد دارندگان خودرو در ایران نسبت به بیمه آن اقدام کرده‌اند. (در ایران، شامل بیمه شخص ثالث، حوادث سرنشین و بدنه خودرو است) ایران در این شاخص بین آفریقای جنوبی با ۲۳% و برزیل با ۳۰% نفوذ بیمه خودرو قرار دارد. در صدر جدول کشورهای آلمان، کانادا و اسپانیا تقریبا تمامی دارندگان خودرو (بیشتر از ۹۷%) از بیمه خودرو استفاده می کنند. کمترین میزان استفاده از بیمه خودرو در کشورهای روسیه و تایلند بوده که کمتر از ۱۰% از دارندگان از بیمه خودرو استفاده کرده اند.

فقط بیمه خودرو  با تمام ضوابط و سخت گیری ها از نگاه مردم ایران مهجور نمانده و  بیمه ساختمان نیز موضوع  پراهمیتی برای مردم ایران محسوب نمی‌شود.

۳درصد از مردم ایران که مالک منزل شخصی هستند نسبت به بیمه ساختمان و منزل خود اقدام کرده‌اند. در این شاخص ایران در پایین جدول و در بین سنگاپور و سریلانکا قرار دارد. فرانسه و سوئد در این شاخص با بیش از ۹۰%  بیمه منزل در مالکین در صدر جدول قرار دارند.

با مقایسه درصد‌های آمده در این گزارش می‌توان نگاه مردم ایران و سبک زندگی آنها را  مورد بررسی و تحلیل قرار داد. تحلیلی که به شناخت بیشتر مخاطبان منجر و به مانند چراغ راهنمایی برای حرکت مسئولان تصمیم گیرنده و فعالان حوزه بیمه و بانک عمل خواهد کرد.

لازم به ذکر است: اطلاعات و داده‌های ارائه شده در این گزارش دقیق و برگرفته از گزارشات جهانی و در آن  ۴۷  کشور مورد بررسی قرار گرفته  است. بخش ایران این گزارش توسط شرکت پژوهش بازار و رسانه امروز جمع آوری و مورد تحلیل قرار گرفته است.

4

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا