افزایش ۶۳ درصدی تبلیغات تلویزیونی در بهار ۹۸

 

در سه‌ ماه اول امسال گمانه‌زنی‌های بسیاری درباره تغییر روند تبلیغات تلویزیونی و همکاری برخی از برندها با اداره کل بازرگانی صدا و سیما شد. این گمانه‌زنی‌ها بیشتر به خاطر تغییر سبک و تکرار برخی از آ‌گهی‌های تلویزیونی بود. شرکت پژوهش بازار و رسانه‌امروز (EMRC) در پژوهشی به بررسی روند تبلیغات تلویزیونی  در سه ماه اول سال ( فصل بهار) پرداخته است، در پژوهش مورد نظر مقایسه‌ای نیز میان میزان تبلیغات تلویزیونی فصل بهار ۹۸ با زمان مشابه سال گذشته صورت گرفته است.  در ادامه داده‌های بدست آمده از این پژوهش را می‌خوانید.

1

تبلیغات تلویزیونی در بهار ۹۸

سه ماه اول امسال با ماه رمضان مصادف شد. ماهی که بسیاری از برندها سعی می‌کنند، در آن حضور فعالی داشته باشند. چنین اتفاقی باعث شده که تغییرات قابل توجه‌ای در تبلیغات تلویزیونی امسال با زمان مشابه سال گذشته مشاهده شود. در سه ماه اول امسال یعنی فصل بهار  ۹۸ ؛ تعداد کل تبلیغات تلویزیون ۱۲۶,۰۸۶ آگهی با مجموع زمان  ۵,۷۶۱,۵۵۹ ثانیه بوده است. طبق بررسی‌های به عمل آمده،  ۳۹% از تعداد تبلیغات و ۴۰% از مجموع زمان آگهی‌های فصل بهار در اردیبهشت ماه انجام شده است. همچنین  متوسط روزانه تعداد آگهی‌های این ماه ۱۶۰۰ آگهی با متوسط زمان ۴۶ ثانیه برای هر آگهی بوده است.

حال در مقایسه  اطلاعات امسال با زمان مشابه سال گذشته باید گفت: میزان تبلیغات بهار ۹۸ در مقایسه با سال گذشته ۷۶% در تعداد، ۱۹۴%  در زمان تبلیغات و ۶۳% در هزینه افزایش داشته است.

2

تبلیغات به تفکیک شبکه

شبکه‌های تلویزیونی نیز برای انتشار میزان بیشتری از آگهی‌های تلویزیونی با یکدیگر رقابت تنگاتنگی دارند. میزان این رقابت سال به سال تغییر کرده و رتبه شبکه‌ها در انتشار آگهی‌ها امسال نیز در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته متفاوت است.  در بهار ۹۸، شبکه آی فیلم  با ۱۵% از حجم کل تبلیغات، بیشترین فعالیت تبلیغاتی را از نظر تعداد داشته در حالیکه در بهار سال ۹۷ شبکه آی فیلم از منظر فعالیت تبلیغاتی در رتبه پنجم در میان شبکه ها قرار گرفته بوده، میزان فعالیت این شبکه نسبت به سال ۹۷،  ۲.۱۴ برابر شده است.

 3

 

همچنین در بهار ۹۷ شبکه ۳ با ۲۱% از حجم کل تبلیغات در صدر جدول قرار داشته و با سهم ۴۵ درصدی، بیشترین سهم از هزینه را به خود اختصاص داده بود، این در حالی‌ست که در بهار ۹۸، سهم از هزینه کل تبلیغات شبکه ۳، ۷% کاهش را نشان می‌دهد، و بر اساس هزینه های محاسبه شده طبق تعرفه‌های اعلامی صدا و سیما، هزینه تبلیغات شبکه ۳ در بهار سال ۹۸ نسبت به سال گذشته ۳۷% افزایش داشته است.

 

4

5

بالاترین رشد در تعداد تبلیغات

میزان تعداد تبلیغات در شبکه‌های مختلف نیز سه ماه اول امسال تغییر قابل توجه‌ای داشته است. در بهار ۹۸، شبکه ۶ و شبکه چهار به ترتیب با رشد ۳.۶ و ۳.۳ برابری در تعداد تبلیغات، بالاترین رشد در تعداد تبلیغات را نسبت به سال گذشته داشته‌اند. شبکه چهار با رشد ۷۱۵% در زمان تبلیغات خود بالاترین اختلاف را نسبت به سال گذشته داشته است.

همچنین طبق بررسی‌ها؛ در بهار ۹۸، شبکه ۶ و شبکه چهار به ترتیب با رشد ۳.۶ و ۳.۳ برابری در تعداد تبلیغات، بالاترین رشد در تعداد تبلیغات را نسبت به سال گذشته داشته اند.

بنابراین می‌توان گفت: شبکه چهار با رشد ۷۱۵% در زمان تبلیغات خود بالاترین اختلاف را در میان شبکه‌ها، نسبت به سال گذشته داشته است. همچنین شبکه نمایش بالاترین میزان اختلاف هزینه تبلیغات در میان شبکه ها را نسبت به بهار ۹۷ به خود اختصاص داده است و با ۱.۹ برابر افزایش تعداد تبلیغات، هزینه تبلیغات آن ۴.۳ برابر نسبت به سال ۹۷ افزایش داشته است.

6

تبلیغات به تفکیک گروه محصول

۱۰محصول پرتبلیغ سه ماه اول امسال به ترتیب شیر، ماء الشعیر، محصولات مراقبتی مو،کفش، کنسرو ماهی تن،مایع لباسشویی، شیرآلات، فروشگاه فرش، بیسکویت و ویفر، فروشگاه‌های زنجیره‌ای بوده‌اند.

لازم به ذکر است؛ در بهار ۹۸ گروه محصولی مواد غذایی و نوشیدنی ۴۳% از حجم تبلیغات تلویزیون را به خود اختصاص داده است. بیشترین تعداد آگهی متعلق به محصول شیر برند عالیس با  ۱۰,۵۸۵ تعداد آگهی و سهم ۸.۴% از کل تعداد تبلیغات است. این محصول در ۷۱% از تبلیغات خود از نشان آگهی استفاده کرده است. حال در مقایسه این تعداد با سال گذشته داده‌ها نشان می‌دهد؛ در بهار ۹۷ بیشترین تعداد تبلیغ مربوط به گروه محصولی خدمات با ۲۱% از حجم تبلیغات بوده است و محصول اپلیکیشن با ۱۴%، بیشترین تعداد تبلیغات را به خود اختصاص داده است که بیش از ۹۹% آن متعلق به برند روبیکا با استفاده از نشان آگهی در ۸۸% از آگهی‌های خود بوده است.

7

در مجموع اطلاعات بدست آمده در پژوهش نشان از تغییرات قابل توجه‌ای در تبلیغات تلویزیونی داد. تغییراتی که باید اثربخشی آن‌ها نیز سنجیده و ارائه شود. پس از اعلام نتایج اثربخشی توسط برندها می‌توان نسبت به درستی و یا نادرستی اقدام تبلیغاتی آن‌ها قضاوت کرد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا