تحلیل رفتار مصرف کننده رنگ مو در ایران

میزان مصرف لوازم آرایشی و رنگ مو در ایران همیشه بحث برانگیز بوده و آمارهای مختلفی در این باره منتشر شده است. آمارهایی که درباره صحت و سقم آنها سئوالات مختلفی مطرح است. در همین راستا بخش بندی مصرف کنندگان  بازار رنگ مو در ایران از موضوعات جالبی‌ست که شرکت پژوهش بازار و رسانه امروز (EMRC) به آنها پرداخته و پس از بررسی افراد بالای ۱۵ سال ساکن ۱۷ شهر بزرگ ایران، نتایج قابل توجهی را ارائه کرده که برای  تحلیل رفتارمصرف کننده رنگ مو مورد بررسی قرار می گیرد.

افراد مصرف کننده‌ی رنگ مو در ایران به پنج بخش تقسیم بندی می‌شوند. هر کدام از این بخش‌ها درصدی از مصرف بازار را به خود اختصاص می دهند.

b

تحلیل رفتارمصرف کننده رنگ مو در گروه های سنی مختلف

طبق آمار اعلام شده، ۱۳ درصد مصرف کنندگان رنگ مو، افرادی هستند که در کل به دنبال تفاوت و متمایز بودن هستند.  این دسته از افراد در گروه سنی ۲۵ تا ۳۹ سال، طبقه اجتماعی-اقتصادی ۲C و D، متاهل و خانم های خانه دار هستند. این گروه بیش از نرم جامعه، برندهای پرستیژ و سیلک کالر را مصرف می‌کنند. هم چنین مصرف برند ایگورا در این گروه بسیار پایین تر از نرم جامعه است.

در ادامه بررسی‌ها تحلیل رفتارمصرف کننده رنگ مو نشان می دهد که ۳۰ درصد از مصرف کنندگان افرادی هستند که در زندگی به دنبال لذت هستند. این دسته از افراد بین ۱۸ تا ۳۵ سال دارند، مجرد و دانشجو یا کارمند هستند، در طبقه اجتماعی-اقتصادی ۱A,B,C قرار دارند و تحصیلات لیسانس یا بالاتر دارند. افراد جویای لذت بیشتر از نرم جامعه برندهای لورال، ایگورا و آکوآرلی را مصرف می‌کنند.

 ۱۶درصد افراد مورد بررسی، کسانی هستند که فقط به دنبال رفع نیازهای ضروری شان هستند. این دسته از افراد دارای ۴۰ تا ۵۵ سال سن، طبقه اجتماعی- اقتصادی D,E، تحصیلات دیپلم و یا پایین‌تر هستند و غالباً متاهل و خانم های خانه دار هستند. همچنین تحلیل رفتارمصرف کننده رنگ مو در این گروه نشان داد پرداخت بیشتر برای کیفیت بهتر، سهولت و یا مد و فشن در سبک زندگی این افراد نمی‌گنجد. پول خرج کردن از دغدغه های این گروه است و قبل از انجام هرکار، تصمیم گیری و یا خرج کردن پول خوب فکر می‌کنند. محصولاتی که قیمت مناسب دارند می خرند و تحلیل عقاید آنها نشان می دهد که دوستدار محیط زیست هستند. افراد این گروه بسیار کمتر از نرم جامعه برندهای ایگورا و سیلک کالر را مصرف می کنند.

پیشنهاد مطالعه: EMRC؛ ۵۱ درصد نوجوانان و جوانان ایرانی دریکسال گذشته کتاب خریدند

تجربه ای جدید دلیل استفاده از رنگ مو در مصرف کنندگان 

۱۷درصد مصرف کنندگان رنگ مو افرادی هستند که به دنبال تجربه های جدید هستند.  این دسته از افراد بین ۱۵ تا ۲۴ سال سن دارند و طبقه اجتماعی اقتصادی ۱BC، مجرد، دانشجو یا کارمند هستند. تحلیل رفتارمصرف کننده رنگ مو در این گروه نشان دهنده راحتی در پول خرج است. این افراد از گذراندن وقت در رستوران، خرید لباس و سفرهای تفریحی خارج از کشور لذت می‌برند. لذت، راحتی و شادی مفاهیم اصلی در زندگی این افراد هستند. رفتار غیر سنتی دارند و هنگامی که قصد خرید دارند، قبل از سر زدن به فروشگاه های فیزیکی به اینترنت مراجعه می‌کنند. هم چنین این افراد معتقد هستند که خرید آنلاین زندگی را آسان تر می‌کند و از مشارکت فرزندان در فرآیندهای تصمیم گیری استقبال می‌کنند.

c

تحلیل رفتارمصرف کننده رنگ مو سنتی و صرفه جو

 ۲۴درصد از مصرف کنندگان رنگ مو را افراد سنتی و صرفه جو تشکیل می دهند. این دسته از افراد دارای گروه سنی ۵۰ تا ۵۹ سال، طبقه اجتماعی-اقتصادی D، تحصیلات دیپلم یا پایین تر و غالباً خانم های خانه دار هستند. این گروه نسبت به قیمت محصول حساس هستند، اصولاً از نمایشگاه‌ها خرید می کنند و تا جایی که بتوانند به دنبال تخفیف هستند. با توجه به تحلیل رفتارمصرف کننده رنگ مو سنتی ،  پروموشن می‌تواند انتخاب آنها را برای خرید تغییر دهد و قیمت ارزان را به کیفیت ترجیح می‌دهند. دیدگاه‌های سنتی دارند و در مقابل تکنولوژی و تاثیر آن در زندگی امروز، مقاومت می‌کنند. در مقایسه با نرم جامعه، برند بیول در بین این افراد طرفداران بیشتری دارد و برندهای استار و بس کمتر از نرم جامعه در این گروه مصرف می شوند.

در ادامه، اگر بخواهیم در هر بخش میزان مصرف رنگ مو را بررسی کنیم. آمارها نشان می‌دهد. کسانی که به دنبال تجربه‌های جدید هستند، بیشترین میزان مصرف رنگ مو را دارند.

d

موی رنگ شده و مراقبت از آن

مو پس از رنگ شدن نرمی و حالت قبلی خود را از دست می‌دهد و اکثر افراد برای حفاظت از موهایشان سراغ مکمل‌های مراقبت از مو می‌روند. آمار نشان می‌دهد ۳۵ درصد از مصرف کنندگان رنگ مو از حالت دهنده‌ی مو و ۶۳ درصد از آنها از نرم کننده استفاده می‌کنند. تحلیل رفتارمصرف کننده رنگ مو  در این زمینه نتایج جالبی در بر داشت. در این میان افرادی که به دنبال تجربه های جدید هستند، ۳۴ درصد بیشتر از سایرین از محصولات حالت دهنده استفاده می‌کنند و افرادی که صرفا به دنبال برآوردن نیازهای ضروری هستند، ۲۷ درصد کمتر از سایرین از این محصولات استفاده می‌کنند.

همچنین ۱۷ درصد از مصرف کنندگان رنگ مو، شامپوی ویتامینه جهت حفاظت از موهایشان مصرف می‌کنند. ۱۴ درصد از آنها نیز شامپوی مخصوص موهای رنگ شده استفاده می‌کنند. در این میان افراد جویای لذت، ۲۲ درصد بیش از سایرین شامپوی مخصوص موی رنگ شده استفاده می کنند.

نوع رنگ مو مصرف شده نیز از موارد دیگری‌ست که در تحلیل رفتارمصرف کننده رنگ مو مورد بررسی قرار گرفت . برای مثال ۴۵ درصد از افرادی که به دنبال متفاوت بودن هستند، رنگ موی مصرفی ‌شان از نوع  شیمیایی دائمی است. ۱۴ درصد افراد همین دسته از رنگ موی گیاهی دائمی و ۱۶ درصد آنها از رنگ موی غیردائمی استفاده می‌کنند. این درصد بندی در دسته‌های دیگر نیز متغیر است و داده‌های جالبی در این زمینه به دست آمده است. ۵۳ درصد افرادی که به دنبال لذت بردن هستند، از رنگ موی شیمیایی دائمی استفاده می کنند. ۱۸ درصد افراد این دسته از رنگ موی گیاهی و ۱۵ درصد از آنها رنگ موی غیر دائمی استفاده می‌کنند.

نتیجه گیری

آمارهای ارائه شده در این گزارش و تحلیل رفتارمصرف کننده رنگ مو ، کمک بسزایی به کسب وکارهای فعال در حوزه محصولات آرایشی و بهداشتی می‌کند. آمارهایی که چنین کسب وکارهایی برحسب آنها می‌توانند، محصولات مختلف را با قیمت گذاری مناسب به بازار ارائه کنند. همچنین مسئولان نیز با بررسی چنین آمارهایی می‌توانند شناخت دقیق تری از مصرف کنندگان داشته باشند و با آگاهی بیشتر به تصمیم گیری بپردازند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا