شناخت و علاقمندی راه های گذران اوقات فراغت

EMRC؛ ۵۱ درصد نوجوانان و جوانان ایرانی دریکسال گذشته کتاب خریدند

یکی از استراتژی های مهم بازاریابی کسب و کار، تحقیقات بازار برای شناخت مشتری است. تحقیقات بازاریابی یا بازار فعالیتی گسترده در ارتباط با شناخت علائق مشتری است که منجر به ارتباطات بازاریابی همسو با مشتری هدف می شود. پروژه های تحقیقات بازار از معتبرترین ابزارهای بازاریابی در همه جوامع بوده و تاثیر زیادی در مدیریت ارتباطات بازاریابی و هویت برند دارد.

شرکت پژوهش بازار و رسانه امروز (EMRC) در پژوهشی اخیرا به این موضوع مهم پرداخته است. در این پژوهش گروه مخاطبان  ۱۵ تا ۲۴ سال ۱۷ شهر بزرگ ایران در مقایسه با افراد بالای ۲۴ سال قرار گرفته‌اند و به شناخت علاقه‌مندی و راه‌های گذران اوقات فراغت این گروه پرداخته شده است.

 نوجوانان و جوانان همگام با تغییرات جامعه و تکنولوژی تغییر می‌کنند. تغییراتی که بسیاری از والدین از آن جا مانده و باعث دور شدن آنها از  فرزندانشان می‌شود. دور شدنی که اگر میان والدین و فرزندان یک کانال ارتباطی قوی وجود داشته باشد، هیچ گاه اتفاق نمی‌افتد. این کانال ارتباطی باعث شناخت دقیق‌تر خانواده‌ها نسبت به فرزندانشان می‌شود. یکی از راههای شناخت نوجوانان و جوانان پی بردن به علاقه‌مندی‌ها و راه‌‌های گذراندن اوقات فراغت آنهاست. پروژه تحقیقات بازار اخیر  جهت شناسایی علایق آینده سازان کشور انجام شده و  می‌تواند مبنای برنامه ریزی برای این گروه سنی باشد.

تحقیقات بازار و آمار نوجوانان و جوانان علاقه مند به نمایشگاه ها

بررسی‌ها در پژوهش مورد نظر نشان دادند که نوجوانان و جوانان در اوقات فراغت‌شان علاقه‌مندی بسیاری به گجت‌ها و بعد از آن تئاتر و عکاسی نشان می‌دهند. اما این گروه سنی در ایران علاقه چندانی به موضوعات فرهنگی، تاریخی، سیاست و اقتصاد  ندارند و فقط ۸ درصد آنها موضوعات مورد نظر را جزء علاقه‌مندی‌های خود نام برده‌اند.  در پروژه تحقیقات بازار اخیر،  عدم علاقه مندی این گروه سنی فقط به موضوعات نام برده محدود نشده و  بازدید از نمایشگاه‌ها را نیز باید به لیست این موضوعات اضافه کرد.  برای مثال: فقط ۳۰ درصد این گروه سنی در ۱۲ ماه گذشته سری به نمایشگاه‌ها زده‌اند. در این میان؛ بازدید از  نمایشگاه کتاب با ۱۱ درصد حضور گروه سنی مورد نظر رکوردار است.

استفاده از کتابخانه و فرهنگسرا در گروه سنی نوجوان و جوان

روش‌های تحقیقات بازار  با توجه به رفتار  گروه هدف مشخص می شود لذا ضروری است همه اماکن و فضاهایی که گروه سنی مورد نظر در آن فعالیت دارند بررسی شود. نتیجه تحقیقات بازار در این پروژه نشان دهنده اینست که  14  درصد گروه سنی نوجوانان و جوانان از کتابخانه و فرهنگسراها استفاده می‌کنند. این درحالی‌ست که در نرم جامعه حدود ۷ درصد وقتی را برای این فعالیت ها تنظیم می‌کنند. شرکت در کلاس های آموزشی در این گروه ۴۱ درصد بیشتر از سایرین بوده است. آنها علاقه مندی بیشتری نسبت به حضور در کلاس‌های مهارت فنی مانند آرایشگری، آشپزی، کامپیوتر از خود نشان داده‌اند. حضور در کلاس‌های هنری، ورزشی، آموزش‌ زبان‌های خارجی نیز از دیگر علاقمندی های این گروه سنی مورد نظر است.

نتیجه تحقیقات بازار و درصد نوجوانان و جوانان کتابخوان

تحقیقات بازار به منظور بررسی رفتار مصرف کننده و بخشی از خدمات بازاریابی انجام می شود ولی می تواند راهکار مناسبی برای دیگر ارتباطات فردی و گروهی نیز باشد. نوجوان و جوانان ایرانی در میان علاقه‌مندی‌های دیگر وقتی را نیز برای کتاب خواندن باز کرده‌اند. ۵۱ درصد آنها در یکسال گذشته کتاب خریداری و ۲۵ درصد آنها در یک ماه گذشته کتابی به غیر از کتاب‌های درسی‌شان مطالعه کرده‌اند. کتاب‌های خریداری شده توسط گروه سنی مورد نظر، بیشتر در حوزه‌ی آموزشی، رمان‌ها، شعر و زندگینامه‌ بوده است.  البته گروه سنی مورد نظر در هر دو موضوع عنوان شده از مابقی افراد جامعه جلوتر هستند.  این نکته نیز حائز اهمیت است که گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال در ایران علاقه بیشتری به فعالیت‌های هنری و فرهنگی دارد. رفتن به تئاتر، سینما و گالری های هنری فعالیتی است که در این گروه بیشتر از نرم جامعه دیده میشود.

رفتار نوجوانان و جوانان رستوران باز

نوجوانان و جوانان ایرانی در مقایسه با مابقی رده‌های سنی،  بیشتر از سایرین به رستوران و کافی شاپ‌ها می‌روند. ۲۷ درصد آنها وقتی را در فست فودها و ۱۹ درصد آن زمانی را در کافی شاپ‌ها سپری می‌کنند. اغذیه فروشی‌ها و ساندویچی‌ها هم ۱۵ درصد گروه سنی مورد بررسی را به خود مشغول کردند. این میزان مراجعه به چنین مکانهایی بیشتر برای گذران اوقات فراغت آنها بوده است؛ که می تواند ناشی از دغدغه کمتر برای کیفیت گذران وقت در این گروه باشد اما از سوی دیگر رژیم غذایی و سلامت آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. پروژه های تحقیقات بازار کارایی بسیاری برای موسسات و سازمان های ذیربط دارند.

برنامه‌های مسافرتی نوجوانان و جوانان در ایران

تحقیقات بازار در مورد  برنامه های مسافرتی گروه سنی هدف، نتایج جالبی را بیان می کند.  آمارها نشان می‌دهد، ۶۲ درصد نوجوانان و جوانان در ایران اهل مسافرت هستند. درصدی که تفاوت چندانی را با ما بقی گروه های سنی نشان نمی‌دهد. تفاوت اصلی زمانی بروز می‌کند که این رده سنی از شیوه مسافرت می‌گویند. زمانی که بررسی نقش تصمیم گیری آنها در برنامه ریزی های سفر پرداخته می شود، این گروه بیشتر از سایر سنین گفته اند که در تصمیم گیری ها نقشی نداشته اند. بنابراین می‌توان گفت این گروه سنی ببیشتر تابع خانواده بوده و درصد غالب توجهی از آنها با خانواده به مسافرت می‌روند. اما ۱۱ درصد آنها عنوان کردند که با دوستانشان به مسافرت می‌روند. ۷ درصدی نیز تجربه تنهایی سفر کردن را دارند.

 با وجود درصد کم تجربه سفر به تنهایی و یا سفر با دوستان در این گروه، این موضوع بیشتر از نرم جامعه در آنها دیده می شود که می تواند برای این رده سنی حضور بیشتر در جامعه و حس مستقل بودن را به همراه داشته باشد. گروه سنی مورد نظر در برنامه ریزی مسافرتها، اینترنت را به عنوان اولین منبع اطلاعاتی استفاده می کنند. شوق ایرانیان برای سفر در گروه سنی هدف نیز دیده می شود.

۵۶درصد سفر داخلی و ۸ درصد سفر خارجی

چون گروه سنی مورد پژوهش بیشتر مسافرتهایشان را با خانواده انجام می‌دهند. درصد مسافرت داخلی آنها نیز به نسبت سفرهای خارجی شان بیشتر است. ۵۶ درصد آنها سفرهای داخلی و ۸درصد آنها سفر خارجی تجربه کردند. در این میان گروه سنی مورد پژوهش ۲۷ درصد سفرهای طولانی بیش از ۵ روز را با اختلاف جزیی بیشتر از رده‌های سنی دیگر را تجربه کردند.

با اینکه آمارها نشان از علاقه زیاد نوجوان و جوانان  نسبت به نرم جامعه به سفرهای ماجراجویانه نشان می‌دهد اما درصد غالب توجهی از  این گروه سنی بیشتر وقتشان را در سفر برای خرید کردن و گذران وقت با خانواده صرف می‌کنند. ۲۹ درصد گروه سنی مورد پژوهش برای  خرید کردن  و ۲۵ درصد دیگر زمانشان را در سفر با خانواده می‌گذارند. آمارهای اعلام شده در این پروژه تحقیقات بازار ، فرصت خوبی برای برنامه‌ریزی برای این گروه سنی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا